Şimdi yükleniyor

Yemeksepeti Kuryeliği (Motorlu Kuryelik)

Yemeksepeti Kuryeliği (Motorlu Kuryelik)

Motorlu kuryelik, genellikle şehir içi hızlı teslimat hizmeti sağlayan bir iş türüdür. Bu hizmet, acil olarak bir yerden bir yere taşınması gereken belgeler, paketler veya diğer küçük eşyaların hızlı bir şekilde ulaştırılmasını sağlar. Motorlu kuryeler genellikle motosiklet veya bisiklet gibi araçlar kullanarak trafiği atlayarak veya alternatif güzergahlar kullanarak hızlı teslimat yaparlar. Bu hizmet, özellikle şehir içi trafiğin yoğun olduğu yerlerde veya acil teslimat gereksinimleri olan işletmeler için önemlidir.

Konu aciliyet olunca öne çıkan teslimat türlerinden bir tanesi yemek kuryeliği oluyor. Yemek saati geldiğinden ve/ya acıktığı için sipariş veren bir kullanıcı için yemeğin sıcak götürülmesi, yemek götürülmesi kadar önemlidir.

Yemeksepeti Kuryeliği

Son zamanlarda popüler bir iş kolu olarak öne çıkan Yemeksepeti Kuryeliği, motosiklet seven birisi için kolay olarak gözükse de, meslek olarak yapılması zor bir iştir. Gün içerisinde, daha önceden belirlediğiniz saat aralığında; sipariş verilen restorandan aldığınız ürünü – sipariş verenin adresine götürmek, bir paket teslimi sayılır ve gün içerisinde bunu sürekli olarak tekrarlamanız gerekir. Hafta başında seçilen saatler haricinde hafta içerisinde de vardiya seçimleri yapılabilmekte veya bölge yoğunluklarına göre 1 saatlik vardiyalar açılabilmektedir.

Yemeksepeti Kuryeliği Yapmak İstiyorum

Öncelikle, Yemeksepeti Kuryeliği yapmak için vergi dairesine kayıtlı bir şahıs firmanızın olması gerekiyor. Şahıs firması kurulumu gerektirmeyen üçüncü parti lojistik firmaları (3PL)’da bulunuyor fakat biz Freelancer, yani serbest çalışan üzerinden devam edeceğiz.

Yemeksepeti kuryeliği; esnaf kurye olarak hizmet verilen, verdiğiniz hizmet sonrasında fatura karşılığı size ödeme yapan bir çalışma modelidir. Yani siz Yemeksepeti firmasına bağlı çalışmıyor, firmaya verdiğiniz hizmet karşılığı faturanızı kesiyor ve karşılığında ödemenizi alıyorsunuz.

Kurye alımları her zaman olmayabilir, bu sebepten dolayı belirli masrafları yapmadan önce kurye alımı olup – olmadığı konusunda bilgi almanız yararlı olabilir.

Şahıs firması kurulumu sonrasında (veya öncesinde), Yemeksepeti Express sitesi üzerinden başvuru yapılır ve başvuru onayı sonrasında ilgili ekipmanları teslim almak üzere, en yakın iletişim merkezine gidilir.

İlk zamanlar ücretsiz olsa da, talep sonrasında ücretli hale gelen; çanta, yelek, kahve taşıma pançı ve tercihize göre yağmurluk, mont gibi ekipmanları ücret karşılığı satın alıyor ve çalışmaya başlıyorsunuz.
Bu kadar basit olsa da, bilmeniz gereken detaylar tabii ki mevcut.

Fatura Kesmek İçin: Bimasraf

Yemeksepeti’nde hafta boyu verdiğiniz hizmetin faturası Salı günleri firmaya iletilmektedir. Hafta boyunca yaptığınız teslimatlatların manuel olarak faturalandırması karmaşık bir iş olduğu için bu hesaplamalar Bimasraf firması tarafından yapılmakta ve bildirim olarak; uygulama üzerinden telefonunuza düşmektedir. İnceleme sonrasında onayladığınız bildirim, Yemeksepeti firmasına fatura olarak iletilir.

Şahıs Firması ve Bi Masraf Kurulumu

Yemeksepeti’nde çalışmak için var ise mevcut şahıs firmanız ile devam edebilir, farklı bir mali müşavir ile anlaşabilir veya mali müşavir olarak Bimasraf firmasını kullanabilirsiniz. Aynı şekilde e-fatura kesmeniz için gerekli olan e-imza’yı Bimasraf firması veya herhangi bir firma üzerinden satın alabilirsiniz. Eğer mevcut bir şahıs firmanız yok ise kullanım kolaylığı açısından Bimasraf üzerinden devam etmenizi öneririm.

İlk zamanlar da ücretsiz olsa da; Ocak 2024 itibari ile yıllık 750 TL ücret karşılığı Bimasraf sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt işlemleri için Bimasraf sitesi üzerindeki adımları takip edebilirsiniz. Telefon ile verdikleri destek sayesinde, kolay bir şekilde kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Şahıs Firması Kurulumu ve Diğer Maliyetler

Her ay kestiğiniz faturaların beyanı için bir mali müşavir ile çalışmak maalesef zorunludur. Mali müşavirlik ücretleri aylık 800 – 1500 TL arasındadır. Her ay ödenen damga vergisi 150 TL, şahıs firması için gösterdiğiniz adres kendi mülkünüz değil ise; ödediğiniz kiraya göre stopaj bedeli (500 TL diyelim), E-Fatura kesebilmemiz için e-imza aboneliği 1 yıllık 900 TL’dir.

Bu masraflara ek olarak ve motosikletinizin var olduğunu varsayarak; motosikletiniz için çanta demiri ve son zamanlarda ücretli hale gelen Yemeksepeti logolu ekipman bedeli de yaklaşık 4000 TL tutacaktır.

Her Şey Tamam, İşe Başlayalım

Yemeksepeti, paket başı ödeme yapmakta ve haftalık teslim edilen toplam paket sayısına göre ekstra bonuslar vermektedir.

KDV Hariç olarak (çok da fazla kafa karıştırmadan) bahsetmek gerekirse;
Tekli Paket Tutarı: 47,50 TL + KDV
Yakıt Ücreti: 2 TL + KDV (KM Başı)

Bonus Tutarları (haftalık olarak hesaplanmaktadır) ve bonuslar ile birlikte tekli paket tutarları aşağıda belirtilmiştir.
50 Paket: 416,67 TL + KDV (55,83 TL + KDV)
100 Paket: 1250 TL + KDV (60,00 TL + KDV)
150 Paket: 2708 TL + KDV (65,55 TL + KDV
200 Paket: 3985 TL + KDV (67,42 TL + KDV)
300 Paket: 4583 TL + KDV (62,77 TL + KDV)

Yemeksepeti kuryeliğinde, çalışmak için seçtiğiniz bölge sınırları içerisinde siparişler gelmekte ve yine bölge içinde teslimatlar yapılmaktadır. Nadiren bölge olarak belirlenen sınırların dışına da çıkılmaktadır.

Siparişlerin normal olarak geldiği zamanlarda (normal olmadığı zamanlara çok az denk geldim) 3 saatte ortalama 10 paket düşmektedir. Çalışma saatinize göre katlayarak kazancınızı hesaplayabilirsiniz.

6 gün, 9 saatlik çalışma planına göre bonusları da dahil ederek hesaplamak gerekirse;
30×6=180 Paket
30×65,55 TL=1966,50 TL + KDV
1966,50×6=11799 TL + KDV (Haftalık)
+ olarak hesaba dahil etmediğimiz KM Başı 2,08 TL + KDV yakıt ücreti ise yakıt ve bakım maliyetlerine rahatlıkla yetmektedir.

Yani insani bir çalışma saati karşılığında aylık 47200 TL + KDV kazanılabilmektedir. Tabii bu kazançtan SGK primi ve yukarıda bahsettiğimiz diğer masrafları da düşmemiz gerekmektedir.

12 – 14 saat çalışan arkadaşlarımız bulunuyor olsa da; 2 teker üstünde trafiğin içinde seyrettiğimizi ve can güvenliğimizi düşünerek; kendimizi çok hırpalamamamız gerektiğini de düşünüyorum.

Unutmadan

Aşağıda bulunan görsellerde de anlatıldığı gibi; yalnızca başlangıca özel bonuslar da bulunmaktadır. Arkadaşınızın önerisi ile kayıt yapmanız durumunda arkadaşınız da 7000 TL’ye kadar bonus kazanmaktadır.

Yorum gönder