Şimdi yükleniyor

En İyi Domain (Alan Adı) Kayıt Firmaları

En İyi Domain (Alan Adı) Kayıt Firmaları

Sosyal medya ve diğer mecralar ne kadar büyürse büyüsün; internet siteleri uzun yıllar var olmaya devam edecekler.

Yıllarca emek vererek hazırladığımız internet sitelerimizin de tasarımı, içeriği ve hızı ne kadar iyi olursa olsun; alan adımız ve bunu kime emanet ettiğimiz her şeyden önemlidir.

Google Domains

Cloudflare

2020 yılı itibariyle transfer ve yeni domain kaydı hizmetine başlayan Cloudflare, bir çok firma arasında şüphesiz en güveniliri olarak gözükmektedir. Fiyatlandırma konusunda çok büyük avantajlara sahip olmasa da; diğer bir çok domain firması gibi yenileme ve geciken yenilemelerde; kullanıcılarına sürpriz fiyatlar yansıtmayacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Cloudflare, bir internet teknolojileri şirketidir ve özellikle web sitelerinin performansını artırmak, güvenliğini sağlamak ve içeriğini optimize etmek için çeşitli hizmetler sunar. Şirketin ana hizmetleri arasında CDN (İçerik Dağıtım Ağı), güvenlik duvarı, DDoS koruması, SSL (Güvenli Yuva Katmanı) şifreleme, DNS (Alan Adı Sistemi) hizmetleri ve internet trafiği optimizasyonu yer alır.

Cloudflare’ın CDN hizmeti, web sitelerinin içeriğini dünya çapında bir ağ üzerinden sunarak web sitesi yüklenme sürelerini azaltır ve performansı artırır. Ayrıca, şirketin güvenlik hizmetleri, web sitelerini çeşitli saldırılara karşı korur, zararlı trafikleri filtreler ve DDoS saldırılarına karşı savunma sağlar. Cloudflare aynı zamanda SSL şifrelemesi sağlayarak web sitelerinin güvenliğini artırır ve ziyaretçiler arasındaki veri iletişimini şifreler.

DNS hizmeti, web sitelerinin domainlerini yönetmek için Cloudflare’ın hızlı ve güvenilir altyapısını kullanır. Bu, web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini sağlar ve aynı zamanda DNS tabanlı saldırılara karşı koruma sağlar.

Cloudflare’ın hizmetleri, küçük bloglardan büyük kurumsal web sitelerine kadar çeşitli ölçeklerde ve endüstrilerde kullanılır. Şirketin amacı, internetin daha hızlı, güvenli ve erişilebilir olmasına yardımcı olmaktır.

Name.com

Domain.com

Godaddy.com

METUnic, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden ODTÜ’nün bilişim alanındaki tecrübesi ile ODTÜ Geliştirme Vakfı tarafından 2019 yılının Mart ayında kurulmuştur.

METUnic, yeni kurulmuş olmasına rağmen, 21 yıldır internet alanında kamu yararını gözeterek çalışan bir ekip, bilgi birikimi ve deneyimle yola çıkmıştır. 1991 yılında ülkedeki ilk internet bağlantısını gerçekleştiren, 1998 yılından beri “.tr” uzantılı alan adlarının tahsisini yapan, kendi teknik altyapılarını kuran ve yöneten deneyimli bir ekipten oluşmaktadır.

METUnic adı ile bilişim sektörüne yeni adım atan şirketimiz alanında uzman çalışanları, gelişime açık altyapısı ve kullanıcı odaklı hizmetleri ile müşterilerine kaliteli bir hizmet sunmayı hedeflemektedir.

Yıllarca www.nic.tr adresinde hizmet veren firma; ODTÜ Geliştirme Vakfı’nın kurulması ile www.metunic.com.tr adresinde hizmet vermeye başlamış ve .tr uzantılı domainlerin yanısıra, .com, .net, .ltd, .life gibi uzantılarda da destek vermeye başlamıştır.

Tavsiye vermek gerekirse; Cloudflare ve METUnic arasında bir seçim yapmanız mantıklı olabilir. Türk kuruluşu olması, fiyatlandırmanın Türk Lirası üzerinden yapılması sebebiyle METUnic biraz daha ağır basmaktadır.

1 yorum

comments user
.

Google Domains’in kapanmasından sonra hala kararsız olsam da, içlerin de en mantıklısı Metunic gibi geliyor.

Yorum gönder